Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiintare asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiintare asociatie de proprietari

Va rog sa ma ajutati cu un sfat pt ca am o problema care cred ca este destul de grava si anume;

Locuiesc in Bucuresti, anul trecut a fost schimbata toata conducerea blocului fiind ales un nou comitet. Noul comitet a facut o gramada de nereguli in urma carora am facut eu personal o sesizare la primaria sect.4, raspunsul fiind ca nu se poate face nimic pt ca suntem asociatie de locatari. Acum ajung "in miezul problemei", noul comitet a decis sa transforme asociatia de locatari in asociatie de proprietari, eu personal am dus dl. presedinte o copie a actului casei de proprietate pe care l'am taiat si a scris ca este conform cu originalul, am platit taxa de 7RON si am semnat intr'un tabel in care mai erau trecut cativa locatari.
Acum sa aflu ca de fapt desi am dat taxa care s'a cerut, actele casei nu sunt in asociatie, m'ai mentionez ca in aceasta situatie mai sunt si alte apartamente ( fostul Presedinte bl. si fostul administrator)
Intrebarea mea este : este legal sa iei niste bani si actele casei sa ma pui sa semnez pt schimbare asociatiei ? Au dreptul acesti noi "baroni" sa faca asa ceva??? care sunt sfaturile dvs. legat de aceste fapte si ce putem face?
Aveti un presedinte de asociatie , un administrator si un comitet in care exista si cenzori. De ce nu discutati toate aceste aspecte cu persoanele respective?!
B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat

Buna ziua,

Da avem un presedinte de bl. condus de presedinta comisiei de cenzori, administratorul este nepotul d-nei presedinta comisie cenzori, o alta pers. care face parte din comisia de cenzori a dus actele la 2 zile dupa mine si da din umeri ( nu se baga), singura noastra dovada este acel caiet in care ne'am trecut si semnat ca am dat actele, acel caiet ori a fost schimbat sau poate exista, acces la el noi nu avem si nu o sa intram in posesia lui ca sa dovedim ca actele noastre sunt la ei, dar revin ce putem face? sa ne ducem la politie sa facem o reclamatie?

Aici este vorba clar despre o razbunare pe fostul presedinte si administrator in care am intrat si eu, dar au voie sa se joace cu actele noastre si banii nostri??

Va multumesc pt raspuns
@alissha
Ca o asociatie de locatari sa se transforme in asociatie de proprietari necesita:
- redactarea statutului
- redactarea acordului de asociere
- actul de constituire
- PV al adunarii generale in care a fost prezentat statutul viitoarei asociatii, acordul de asociere si actul de constituire.
Toate aceste documente au anexate niste tabele cu rubrici specifice la fiecare.
La Acordul de asociere, tabelul anexa include rubrici care povestesc despre proprietar si proprietate, cum se numeste, care este actul de proprietate, unde (la ce notar) a fost facut, suprafata proprietatii si cota-parte indiviza.
Deci ca sa se poata dovedi ca ce este scris in tabel este si in realitate trebuie acele copii ale actului de proprietate al apartamentului (copii XEROX).
..............................
Deobicei acest dosar este intocmit si de finalizarea lui se ocupa o comisie din bloc, dar.....se poate angaja un avocat care sa se ocupe de dosar. Ati platit 7 lei pentru persoana care se ocupa de dosar.
Actul casei trebuie sa stea impreuna cu dosarul. Probabil acesta este la persoana care se ocupa de redactarea celor descrise de mine mai sus.
.............................
Ca ati semnat intr-un caiet, ati semnat probabil pentru suma de 7 lei pe care ati achitat-o tocmai in vederea redactarii documentelor din dosar.
...............................
Nu-mi dau seama, din povestea Dv., in ce faza va aflati cu dosarul...pentru ca dupa ce se intocmeste si toti proprietarii semneaza in cele 4 tabele, acest dosar se depune la primarie si de acolo, functionarii il duc la judecatorie. Toata tevatura din momentul in care v-ati hotarat sa faceti asociatia de proprietari poate dura cateva luni, depinde de cat de repede se misca redactorul dosarului (cine o fi el), de cat mai sta si la primarie (cam o luna), de cat mai sta si la judecatorie.
..............................
Dupa ce v-am spus cum decurg lucrurile, aveti aceasta procedura descrisa si la primul topic Documentatie aferenta asociatiilor de proprietari, puteti sa discutati in asociatie si sa vedeti cam in ce punct va aflati.
Tabelul continea cateva rubrici: nume proprietar, denumire act proprietate si cota- parte. Aceasta se intampla in luna iulie- august 2009, de dosar s-a ocupat d-na presedinta comisie cenzori si nu am semnat nimic dupa asta, nu au fost 4 tabele a fost 1 singur si toata tevatura a durat cateva luni se pare ca dosarul a fost aprobat in ianuarie 2010 si luat de la judecatorie.
Pe mine sincer nu ma intereseaza ce acte se intocmesc sau pasii care trebuiesc facuti pt aprobarea asociatiei de proprietari, problema mea este ca am dat actele casei si niste bani, iar akum aflu cu stupoare ca nu fac parte din aceasta asociatie

va multumesc,
Nu ne-ati spus in primul mesaj ca acum ati aflat ca nu faceti parte din asociatie!

Cel mai sigur de aflat daca asociatia este infiintata aflati de la primarie sau de la judecatorie, daca cu comitetul nu va intelegeti sau.... si mai sigur din stampila cu care va este stampilata chitanta de plata a intretinerii. Daca aceasta stampila nu poarta denumirea de asociatia de proprietari....atunci dosarul zace pe undeva si Dv. nu puteti fi membra a ceva ce nu exista.
In cazul in care pe stampila sunt inscrise cuvintele de mai sus, inseamna ca sunteti membra a asociatiei, de vreme ce ati semnat intr-un tabel cu caracteristicile proprietatii.

Si va cam intereseaza ce acte se fac pentru infiintarea asociatiei deoarece in statut se mai prevad unele lucruri de care trebuie sa stiti.
................................
Iar copia de pe actul casei trebuie sa stea langa dosar. Nu vi se mai inapoiaza decat daca se inapoiaza tuturor proprietarilor. S-a intamplat asta?